Mastek – všestranný „zázračný kámen“

29.5. 2007

Pojmem mastek se označuje skupina kamenů, které mohou mít velmi rozmanité složení, v závislosti na svém zeměpisném původu. Jeho hlavními součástmi jsou minerály talek, chloritan, magnezit a serpentin. Vznikl před 2 miliardami let vlivem obrovského tlaku a enormně vysokých teplot. Tento proces dal nerostu do vínku lepší technické vlastnosti, než má průmyslově vyráběný šamot, který je potřeba k výmazu kamen a krbů.

Nejbohatší naleziště mastku jsou v Brazílii, ale těží se i v Indii a Finsku, Švýcarsku, Kanadě a severní Itálii.

mastek

Od nepaměti se mastek používá jako materiál pro výrobu různých předmětů. Už Vikingové ho získávali v norských lomech a položili tím základ pro kvetoucí výměnný obchod na mezinárodních obchodních trasách. Z lesklého žáruvzdorného materiálu vytvářeli hrnce, hrací kameny a šperky. Nádoby na vaření z mastku byly žádaným zbožím v celé severní Evropě. Ve Švýcarsku byly např. mastkové pánve používány k pomalému opékání na kamnech až do 20. století. A na mnoha trzích v afrických nebo asijských zemích nabízí obchodníci ruční práce z mastku ve tvaru malých dóz nebo figurek.

mastek

Akumulátor tepla prvotřídní kvality a zvukový tlumič zároveň

Ne nadarmo se mastek nazývá také „zázračný kámen“. Vyznačuje se řadou pozoruhodných vlastností, díky kterým je všestranně použitelným stavebním materiálem. Vzhledem k vysokému obsahu magnezitu, minerálu, který obsahuje kov, je ještě více žáruvzdorný než litina a dokáže akumulovat ještě více tepla. Drobné krystaly magnezitu se také starají o specifický lesk kamene. Minerál mastek vytváří mírnou drsnost povrchu a umožňuje snadnou tvárnost kamene. Avšak po svém zahřátí velmi ztvrdne. Mastek nevede elektrický proud, působí antistaticky a odolává téměř všem zásadám a kyselinám. I jeho akustické vlastnosti jsou úžasné. Nezpůsobuje žádnou ozvěnu a je proto vhodným materiálem na podlahy místností, ve kterých by jinak muselo být tlumení zvuku zajištěno dodatečnými opatřeními. Vzhledem ke své odolnosti proti žáru a schopnosti teplo akumulovat je mastek ideální i pro podlahová topení. Dokonce i v kosmetických výrobcích se používá „mýdlový mastek“ a je součástí pudrů, krémů a mýdel.

Z důvodu svých vlastností je mastek jako stvořený pro použití s ohněm a extrémním vznikem tepla. Proto nachází využití i při stavbě krbů a kamen.

Mastek má enormní specifickou hustotu, a proto dokáže akumulovat podstatně více tepla než keramika kachlových kamen. Struktura mastku je určena svojí vrstevnatostí. Pro topeniště akumulačních kamen a pro všechny ostatní části kamen vystavené ohni a horkým kouřovým plynům se používá napříč vrstvami nařezaný kámen, protože je zvláště žáruvzdorný. Naproti tomu pro opláštění kamen se používá mastek nařezaný paralelně k vrstvám, takže se teplo rozdělí podél vrstev po celém povrchu kamen. Během topného procesu se celá kamna zahřejí a mastek naakumuluje tolik energie, že vyzařuje teplo ještě celý příští den.

Mastková kamna vyhřejí celý dům

Využili jsme vynikajících vlastností mastku a nabízíme Vám mnoho modelů mastkových krbů. Naše krby šetří dřevo. To jsme dlužni našim dětem a jejich budoucnosti.

Dnes můžeme s hrdostí říci, že jsme ve výrobě individuálních mastkových krbů neporazitelní. Nezáleží na tom, zda jde o know-how nebo zda znalosti našich inženýrů nechají vzniknout mastkový krb podle Vašich představ a nápadů. Bef přijme každou výzvu a výsledek Vás v každém případě přesvědčí!

Při topení platí sice především praktické využití, ale tyto zdroje tepla jsou i vizuálním požitkem. Zde se totiž ukazuje další vlastnost materiálu: krása jeho různých vzorů a barev.

mastek